В Україні залишається чимало громадян, які не можуть отримати зароблені ними кошти навіть після того, як іменем держави у судах вони підтвердили своє право на отримання заборгованої їм заробітної плати. На сьогодні у відділи державної виконавчої служби (ДВС) Міністерства юстиції судами передано для виконання понад 335 тисяч таких рішень, по яких має бути сплачено понад півмільярда гривень. Це не лише минулорічні борги – протягом 2004 року до органів ДВС надійшло понад 104 тисяч рішень судів по виплаті заборгованих зарплат на 160,9 млн. гривень. Проте 70% судових рішень про виплату боргів по заробітній платі не можуть бути вчасно виконані через обставини, що обумовлені законами України або їх окремими нормами. Про це повідомив Міністр юстиції України Олександр Лавринович.
Міністр наголосив, що на сьогодні через дію мораторію на примусову реалізацію майна підприємств, в статутному фонді яких є понад 25% державної власності, не виконано 115,1 тисяч судових рішень на 175,3 млн. гривень. Через дію норм цього закону в Європейському Суді з прав людини визнано прийнятними до розгляду 62 справи проти України.
Крім того, через відстрочку виконання судових рішень, які надаються судами за поданнями про виключення майна з опису, через розшук майна боржника, проведення експертиз, розгляд скарг на дії державних виконавців, на сьогодні не виконується понад 42 тисячі судових рішень на 64 млн. гривень. Через відсутність правонаступництва по боргах колективних сільськогосподарських підприємств в безнадійному стані знаходяться 46994 рішень судів на 46, 1 млн. гривень. Виконанню судових рішень по поверненню заборгованих заробітних плат, не сприяють також норми закону, що регулюють питання банкрутства, бюджетної політики тощо.
Олександр Лавринович повідомив, що на сьогодні у Верховній Раді Україні знаходяться на розгляді урядові законопроекти, розроблені Міністерством юстиції України, про посилення кримінальної відповідальності за свідоме ухилення від виконання судових рішень та про скасування мораторію на реалізацію майна підприємств, частка державної власності в яких становить понад 25%. У разі ухвалення цих законопроектів, наголосив Міністр, в країні буде змінена ситуація з виконанням судових рішень. У тому числі, з найпроблемнішою їх категорією – щодо повернення боргів по заробітній платі.
Прес-служба Міністерства юстиції України