31-10-202312:20

Віктор Дубовик – про нові схеми реєстраційного рейдерства і протидію спробам відчуження майна підсанкційних осіб

Керівник Офісу протидії рейдерству Віктор Дубовик дав інтерв’ю виданню Mind, де обговорив актуальні проблеми, що стосуються реєстраційного рейдерства та змін алгоритмів подібних протиправних дій за 20 місяців війни, які його види з’явилися, що нового в діяльності «чорних реєстраторів» та які масштаби аграрного рейдерства.

Він зазначив, що починаючи з 1 січня 2022 року до Офісу на розгляд надійшло 1373 скарги у сфері державної реєстрації. З 24 лютого до червня скарги колегіями не розглядалися, а документообіг в Офісі протидії рейдерству проти довоєнного часу впав на 80%.

«У липні 2022 року, коли  був відновлений колегіальний розгляд скарг, чому передувало відкриття державних реєстрів, доступ до яких також був припинений 24 лютого 2022 року, почалося економічне пожвавлення – з кожним місяцем зростала загальна кількість реєстраційних дій і чисельність скарг, які до нас надходили. Тобто чим більше реєстраційних дій – тим більше скарг. І чим більша економічна активність у державі, тим більше число реєстраційних дій», - розповів Віктор Дубовик.

Також він повідомив, що крім розгляду скарг і скасування цих реєстраційних дій, у Мін’юсту є повноваження на блокування/анулювання доступу до держреєстрів. А якщо справа стосується нотаріусів, то є ще право звернення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату – з метою позбавлення свідоцтва: «І в нас уже є перший випадок, коли нотаріуса, що оформлював відчуження майна підсанкційної особи, позбавлено свідоцтва на право здійснювати нотаріальну діяльність.  Ця особа має близьке відношення до церкви певного патріархату, яку днями заборонили».

Також Віктор Дубовик розповів:

  • яка доля компаній з «російським» слідом та хто допомагає їм позбутися цього сліду;
  • чи можна вчинити незаконні реєстраційні дії без змови з держреєстратором;
  • якою є «географія» «реєстраційного» рейдерства;
  • яка сфера бізнесу є найбільш вразливою від рейдерських атак.