23-02-202315:41

Віктор Дубовик: Уникнути санкційних обмежень шляхом незаконних реєстраційних дій неможливо

Фронт в Україні розгорнуто не лише на полі бою із зовнішнім ворогом, а й всередині країни із внутрішнім. Адже таких явищ, як, наприклад, "реєстраційне рейдерство", існувати у європейській країні не повинно.

Як показує статистика та офіційні дані Офісу протидії рейдерству Мін'юсту, кількість спроб вчинення рейдерських захоплень майна за останній рік в Україні зменшилась.

«Ми пам’ятаємо, що з 2016 по 2019 рік в країні був певний розгул рейдерства, чимала кількість чорних реєстраторів та чорних нотаріусів працювала. І якби держава у 2020 році не вжила запобіжних заходів, не зрозуміло, якою б ситуація була зараз. Але законодавчі зміни, відповідна робота Міністерства юстиції, правоохоронних органів дозволили зробити так, щоб під час найбільшої загрози — військової агресії — така кількість випадків навпаки зменшилася, навіть якщо порівнювати з 2021 роком», – про це розповів керівник Офісу протидії рейдерству Міністерства юстиції України Віктор Дубовик в інтерв'ю для «Радіо НВ».

За його словами, наразі одними з набільш проблемних та ризикованих дій у сфері реєстрації майна є первинна реєстрація нерухомості та перереєстрація іпотечного майна за боргами позичальників перед банківськими та іншими фінансовими установами. Стосовно останнього, наразі реєстраційні дії щодо позасудового стягнення іпотечного житла через неспроможність громадян погашати кредити в повному обсязі заборонені державою.

«Такі конфлікти зараз вирішуються тільки у судовому порядку. Тобто, просто так прийти й забрати ваше житло, передане в іпотеку, неможливо, навіть якщо у вас є певне прострочення за кредитом, тому що всі розуміють сучасні економічні реалії. І забезпечувати в тому вигляді економічну дохідність, виплати за кредитними зобов’язаннями, що були до 24 лютого, неможливо, на жаль», – повідомив Віктор Дубовик.

Крім того, керівник Офісу протидії рейдерству наголосив, що наразі щодо земельних ділянок сільськогосподарського призначення після відкриття ринку землі рейдерських дій в Україні взагалі не відбувається. Йдеться про землі сільськогосподарського призначення, і тільки в процедурі відчуження цих земельних ділянок, коли набувається право власності. Після того, як в державі було запущено повноцінний ринок землі, запроваджена модель повністю забезпечує захист прав на такі земельні ділянки під час застосування відповідних процедур.

Також посадовець повідомив, що з боку підсанкційних осіб, серед яких – російський бізнес та олігархат, який давно інтегрувався в структуру української економіки, йде дуже активний спротив для уникнення санкцій. Такі незаконні реєстраційні дії, що спрямовані на уникнення санкцій і виходу активів з правового поля України, відстежуються Мін'юстом та скасовуються посадовими особами Офісу протидії рейдерству, який має відповідні повноваження.

«Механізм працює так: правоохоронні органи, зокрема Служба безпеки України, звертаються до Міністерства юстиції з відповідною скаргою, в якій просять скасувати реєстраційні дії, спрямовані на уникнення дії санкційного законодавства. І ми реагуємо та скасовуємо незаконні реєстраційні дії. Такі накази вже оприлюднені на сайті Міністерства юстиції, можна з ними ознайомитися і побачити дієвість цього механізму. Перереєструвати майно підсанкційних  осіб неможливо», – акцентував Віктор Дубовик.