За період дії воєнного стану законодавство, що регулює земельні відносини в Україні, вже кілька разів змінювалося і, найімовірніше, це не останні зміни. Тема правового регулювання земельних відносин в умовах воєнного стану є актуальною. Що робити, якщо закінчився строк дії договору оренди землі? На яких умовах зараз можна орендувати ділянку? З цими та іншими питаннями люди звертаються до фахівців системи безоплатної правової допомоги.
«Земельні» питання – знову на часі
Уже два роки система безоплатної правової допомоги долучена до реалізації проєкту «Програма «Прискорення приватних інвестицій у сільське господарство», серед ключових завдань якого є роз’яснення громадянам механізмів і процедур, як користуватися і розпоряджатися своєю землею.
«Якщо у березні, після оголошення воєнного стану, кількість запитів на правові послуги із земельних питань дещо знизилася, то у квітні–травні необхідність у таких роз’ясненнях знову була на часі. З огляду на це, у західних, центральних та північних регіонах нашої країни, де не ведуться активні бойові дії, система з надання безоплатної правової допомоги продовжує реалізацію цього Проєкту за запитом громадян», — розповідає начальниця управління координації системи надання безоплатної правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Олена Ялова.
Зокрема, фахівці системи БПД надають правові консультації з земельних питань, в тому числі у письмовій формі, проводять правопросвітницькі заходи, здійснюють виїзні прийоми громадян.
Запити на письмові консультації із земельних питань навіть у воєнний період залишаються актуальними. Як відзначають юристи Рівненського місцевого центру з надання БВПД, найбільше громадян цікавлять питання порядку прийняття у спадщину земельної ділянки, приватизації землі, порядку відмови від ділянки, що належить особі на праві власності. Багато запитань щодо вирішення спору із власником сусідньої земельної ділянки, виготовлення технічної документації на землю.
«Із початком повномасштабної війни звернень щодо земельних правовідносин справді стало менше. У фокусі була правова допомога внутрішньо переміщеним особам. Проте серед ВПО також є землевласники, відтак вони мають питання і з цієї тематики», — розповідає начальниця відділу безоплатної правової допомоги Сарненського місцевого центру з надання БВПД Ірина Дубровська.
Останніми місяцями попит на отримання правової інформації щодо земельних питань зріс. Як зазначають у Регіональному центрі з надання БВПД у Вінницькій області, здебільшого громадян хвилює питання статусу земельних ділянок, що перебувають в їхній власності або передані в оренду, а також тих земельних ділянок, що до введення воєнного стану перебували у стадії оформлення документів, приватизації чи реєстрації.
Разом з партнерами
«Надання якісної, вчасної та доступної правової допомоги в період воєнного стану неможливе без залучення постійних партнерів, зокрема територіальних громад, оскільки всі заходи орієнтовані на правові потреби й проблеми громад та їх мешканців», — наголошує директорка Володимир-Волинського місцевого центру з надання БВПД Лариса Базіла.
Так, юристи Володимир-Волинського місцевого центру відвідали Шацьку територіальну громаду, де спільно з представниками місцевого самоврядування та землевпорядниками старостинських округів визначили шляхи покращення спільної роботи щодо посилення захисту прав громадян у сфері земельних відносин в умовах воєнного стану. Крім цього, перебуваючи на теренах громади, юристи провели консультування громадян. Серед правових проблем, вирішення яких хвилювало мешканців, – визнання права на земельну частку (пай) в порядку спадкування, усунення перешкод в користуванні земельною ділянкою, визнання недійсним Державного акту на землю.
Правопросвітницька робота
Правопросвітницькі заходи з земельних питань проходять і під час війни. Організовуючи їх, юристи системи безплатної правової допомоги враховують ситуацію з безпекою в конкретному населеному пункті. Переважає онлайн-формат.
«Онлайн-просвітництво наразі є не лише зручною формою роботи, а й можливістю провести захід з дотриманням заходів безпеки. У зв’язку з введенням воєнного стану українське законодавство, зокрема у земельній сфері, зазнало значних змін. Тож такі вебінари необхідні для отримання знань з актуальних правових питань», – відзначив директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Полтавській області Олександр Черчатий.
Так, на Полтавщині стартував цикл правопросвітницьких вебінарів «Право знати», під час яких експерти розповідають про актуальні питання сьогодення, у тому числі – про ключові зміни законодавства у земельній сфері.
Навчання працівників системи БПД
До умов воєнного стану вимушені адаптуватися не тільки люди, але й законодавство, тож механізм вирішення тієї чи іншої правової проблеми може змінюватися значно частіше, ніж у мирні часи. Відтак важливим напрямом роботи залишається підвищення кваліфікації юристів системи безоплатної правової допомоги.
Як зазначає директорка Регіонального центру з надання БВПД у Кіровоградській та Миколаївській областях Наталія Гнатуша, надання якісної правової допомоги неможливе без постійного саморозвитку правників. Найбільш ефективним варіантом підвищення кваліфікації є обмін досвідом між юристами-практиками, особливо коли це стосується такої непростої теми як земельне законодавство у період воєнного стану.
«Саме тому, організовуючи черговий навчальний захід для наших працівників, ми запросили до участі адвокатку, яка спеціалізується на земельних відносинах і має багаторічний досвід захисту прав землевласників та землекористувачів», - відзначила Наталія Гнатуша.
Під час онлайн-заняття юристи системи БПД обговорили з адвокаткою Оленою Ляшенко-Гаркушею особливості земельних відносин під час воєнного стану, зокрема розглянули питання щодо приватизації землі під час війни, отримання земельних ділянок в оренду, а також поновлення договорів оренди та захист прав орендодавців з урахуванням воєнного стану. Окремо зупинилися на особливостях вирішення межових спорів та судового розгляду земельних питань під час війни.
Як отримати БПД з питань земельних правовідносин
Допомога онлайн
Допомога офлайн
Подивитися розташування, номери телефонів та актуальну інформацію про режим роботи бюро правової допомоги місцевих центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги можна на мапі, яка регулярно оновлюється: https://bit.ly/bpd_buro.
Звернутися до найближчого бюро правової допомоги за безоплатною первинною та вторинною правовою допомогою можна незалежно від реєстрації місця проживання. Бюро правової допомоги працюють по всій Україні, за винятком регіонів, які знаходяться під окупацією або там, де наразі тривають активні бойові дії.