02-07-202111:38

Захист прав осіб з інвалідністю: задоволено понад 70% судових позовів

Пенсійне та соціальне забезпечення. Трудові правовідносини. Захист честі та гідності та справи про дикримінацію. Визнання осіб недієздатними та встановлення опіки. Це найпоширеніші питання, з якими звертаються особи з інвалідністю до системи БПД за безоплатною вторинною правовою допомогою. У судових справах щодо захисту прав з цих категорій питань задоволено повністю або частково 72% від загальної кількості поданих позовів.

Люди з інвалідністю – у трійці категорій осіб, які найчастіше звертаються за безоплатною вторинної правовою допомогою. Минулого року надійшло 8 561 звернення про надання БВПД від цієї категорії осіб.

«Найчастіше особи з інвалідністю звертаються щодо захисту прав у сфері пенсійного та соціального забезпечення, сімейних, трудових правовідносин та з питань захисту честі та гідності. Також не поодинокими є випадки звернення осіб з питаннями щодо визнання осіб недієздатними, обмежено дієздатними, встановлення опіки над такими особами та поновлення дієздатності, а також у справах про дискримінацію. Загалом торік зареєстровано 1 221 звернення з цих питань», – розповіла перша заступниця директора Координаційного центру з надання правової допомоги Оксана Василяка.  

Завдяки роботі фахівців місцевих центрів з надання БВПД та адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, досягнуто позитивних результатів у 824 судових справах з цих категорій питань. Тобто, задоволено повністю або частково 72% від загальної кількості поданих позовів (з них 57% - повністю, 15% - частково). Крім того, наразі в судах триває розгляд 191 справи, що стосується захисту порушених прав та інтересів осіб з інвалідністю.

Пенсійне та соціальне забезпечення

У 2020 році зареєстровано 979 звернень про надання БВПД особам з інвалідністю з питань пенсійного та соціального забезпечення. Юристи місцевих центрів з надання БВПД та адвокати, які співпрацюють з системою БПД, підготували позовні заяву до суду з цих питань. Зокрема, це позови стосовно нарахування та виплати щомісячної грошової допомоги громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, нарахування та виплати компенсації через порушення строків виплати пенсії, перерахунку пенсії, виплати грошової допомоги тощо.

«Подано до суду 967 заяв. У 12 випадках клієнти отримали підготовлені працівниками місцевих центрів та адвокатами позовні заяви, однак, до суду їх так і не подали. Причини різні. Тут і небажання звертатись до суду, і відсутність коштів для сплати судового збору необхідного для розгляду справи у суді тощо», – розповіла начальниця управління забезпечення доступу до правової допомоги Координаційного центру з надання правової допомоги Наталія Марчук.

За результатами розгляду у судах 584 позови задоволені повністю, 149 – частково. Станом на 31 травня цього року стосовно 137 ще тривав судовий розгляд.

Трудові правовідносини

Торік від осіб з інвалідністю надійшло 143 звернення щодо БВПД з питань трудових правовідносин. Адвокати та працівники системи БПД підготовували позови, зокрема, про поновлення на роботі, визнання звільнення незаконним, припинення трудових відносин. Багато позовних заяв з фінансових питань – щодо стягнення невиплаченої зарплати, грошової компенсації за невикористану відпустку, середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні або за час вимушеного прогулу, відшкодування моральної шкоди завданої у зв'язку з незаконним звільненням тощо.

Подано до суду 113 позовних заяв. За результатами їх розгляду винесено 40 рішень про задоволення позову повністю, 19 – про задоволення позову частково. Так, завдяки допомозі юристів та адвокатів, які співпрацюють з системою БПД, скасовано 7 наказів про звільнення з роботи, 7 осіб з інвалідністю поновлені на роботі. Загалом стягнено на користь осіб з інвалідністю близько 1,6 млн грн. (заборгованість по зарплаті, середній заробіток за час вимушеного прогулу або за час затримки розрахунку при звільненні, компенсація за невикористану відпустку, моральна шкода, завдана через незаконне звільненням).

Про недієздатність, опіку та поновлення дієздатності

Досить поширені питання, з якими клієнти з інвалідністю звертаються до системи БПД, – визнання осіб недієздатними, обмежено дієздатними, встановлення опіки над такими особами та поновлення дієздатності. Минулого року надійшло 73 таких звернення.

Були підготовлені позовні заяви, з них 56 подані до суду. 29 заяв задоволені повністю та 1 – частково. Станом на 31 травня цього року стосовно 13 позовів триває судовий розгляд.

Захист честі, гідності та ділової репутації

До системи БПД у 2020 році надійшло 26 звернень про надання БВПД у справах, що стосуються захисту честі та гідності, а також у справах про дискримінацію.

Адвокати та працівники системи БПД підготували позовні заяви про захист честі, гідності та ділової репутації, стягнення завданої моральної шкоди, а також, позови про визнання дії та бездіяльність протиправною та дискримінаційною. З них 15 – подано до суду, а в 11 випадках клієнти відмовилися від наміру подавати їх до суду.

За результатами розгляду позовів у судах 2 з них задоволені частково, прийнято 4 рішення про відмову у задоволенні позовів, стосовно 9 позовів триває судовий розгляд (станом на 31 травня 2021 року).