27-04-201500:00

На Харківщині говорили про спрощення умов ведення бізнесу

24 квітня Головним територіальним управлінням юстиції у Харківській області проведено семінар з теми «Основні зміни в законодавстві України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляції)» для представників молодіжної юридичної спільноти Харківщини.

Учасниками семінару стали представники Координаційної ради молодих юристів, створеної при Головному територіальному управлінні юстиції у Харківській області, юридичних клінік при вищих навчальних закладах міста Харкова, Юридичного департаменту Харківської обласної державної адміністрації, профільних структурних підрозділів Головного територіального управління юстиції у Харківській області.

Перший заступник начальника Головного територіального управління юстиції у Харківській області Тетяна Барановська освітила в цілому зміни до законодавства, внесені згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)» № 191-VIII. Закон прийнятий Верховною радою України 12 лютого 2015 року та набрав чинності 5 квітня 2015 року.

Закон розроблено відповідно до завдань, визначених Програмою діяльності Уряду. Передумовою для прийняття цього Закону стала наявна суспільно-економічна ситуація в Україні, при якій потребується негайне вирішення низки завдань, що наразі стоять перед Урядом: спрощення започаткування та ведення господарської діяльності; скорочення дозвільних і погоджувальних процедур; зменшення впливу державних органів на діяльність суб’єктів господарювання, зокрема, шляхом скасування ліцензування видів господарської діяльності, які мають/матимуть достатній рівень регулювання та контролю за їх здійсненням у разі відміни їх ліцензування;

Особливу увагу приділено змінам, які торкнулися сфери примусового виконання рішень, зокрема, про змінам, внесеним до Закону України «Про виконавче провадження».

Зокрема, вирішено питання щодо значного збільшення розміру винагороди державним виконавцям за успішно виконані виконавчі провадження. Так, державний виконавець, який забезпечив фактичне виконання в повному обсязі виконавчого документа майнового характеру може отримати винагороду у розмірі до 4 250 грн, немайнового характеру – до 680 грн.

Державний виконавець, який забезпечив фактичне виконання в повному обсязі виконавчого документа майнового характеру, під час виконання якого здійснювалася реалізація майна боржника, отримує винагороду в розмірі до 8500 грн.

Заступник начальника Головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації Наталія Когут поінформувала присутніх про особливості функціонування електронних сервісів з державної реєстрації бізнесу, які нещодавно були впроваджені Міністерством юстиції України.

Запропоновані нововведення дадуть змогу зареєструвати бізнес та отримати необхідну довідку, витяг або виписку на відповідному оновленому сайті Мін′юсту (new.minjust.gov.ua).

Для отримання довідки не потрібно жодних електронних цифрових підписів чи інших ідентифікаторів. Достатньо лише сплатити послугу власною банківською карткою. Вартість отримання документа становитиме 45,68 грн. Ще 3 гривні у вигляді комісії сплачується Ощадбанку. Загальна сума за проведення операції – 48,68 грн. Це 75% від вартості паперового аналогу

Також Наталія Когут довела до відома присутніх основні зміни, внесені до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», які полягають у тому, що:

надано можливість виконання окремих повноважень державних реєстраторів посадовими особами органів місцевого самоврядування, адміністраторами центрів надання адміністративних послуг;

скорочено строк проведення реєстраційних дій (видачі документів за результатами проведення реєстраційних дій), видачі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;

скасовано оприлюднення повідомлень, передбачених статтею 22 Закону, в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації тощо.

Головний спеціаліст відділу державної реєстрації речових прав на нерухоме майно Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Харківській області Ірина Степанян звернула увагу учасників семінару, що Законом № 247-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливостей реєстрації похідних речових прав на земельні ділянки сільськогосподарського призначення» уповноважено нотаріусів здійснювати функції державного реєстратора прав на нерухоме майно у порядку та випадках, встановлених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Крім того, Ірина Степанян повідомила, що Земельний кодекс України доповнений положеннями, які регламентують скасування обов’язковості умови використання земельних ділянок сільськогосподарського призначення - відповідно до розроблених та затверджених проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель (змінами до Закону «Про землеустрій» внесено зміни щодо розроблення вказаних проектів лише за заявою землевласників або землекористувачів) та іншими положеннями, які стимулюють розвиток фермерського господарства та захищають права орендарів земельних ділянок.

До Закону України «Про оренду землі» внесені положення, які захищають права орендодавця земельної ділянки, зокрема встановлюють вимоги щодо виплати орендної плати у грошовій формі, а при розрахунку за згодою сторін у натуральній формі передбачають, що розрахунок має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.