Під час засідання «круглого» столу із представниками Координаційної ради молодих юристів при Головному територіальному управлінні юстиції у Запорізькій області та представниками юридичних «клінік» при вищих навчальних закладах міста Запоріжжя, в.о. начальника Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області Олег Клименко ознайомив присутніх із змістом реформ системи органів юстиції, планами заходів Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, пов’язаних зі зміною структури управління та напрямами співпраці органів державної влади та громадськими інституціями.
Він зазначив, що замість самостійних управлінь державної виконавчої служби та реєстраційних служб, які раніше хоча і входили до структури Головних управлінь юстиції, але підпорядковувались Державній виконавчій службі та Укрдержреєстру, у зв’язку з ліквідацією цих органів на центральному рівні у структурі головних територіальних управлінь юстиції створені відповідні структурні підрозділи: управління державної виконавчої служби та управління державної реєстрації, які тепер будуть підпорядковуватись керівнику Головного територіального управління юстиції.
У зв’язку зі змінами у структурі Головних територіальних управлінь юстиції розширилось і коло їх повноважень. Так, до компетенції управлінь тепер також належить реалізація державної правової політики, державної політики з питань банкрутства, державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, державної реєстрації договорів комерційної концесії (субконцесії), реєстрації (легалізації, прийняття повідомлення про утворення) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, статутів, друкованих засобів масової інформації; забезпечення реалізації державної політики у сферах організації примусового виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб).
Під час засідання «круглого» столу Олег Клименко звернув увагу на інновації у кадровій стратегії Міністерства юстиції, а також на системну роботу у напрямку протидії та попередження «побутової корупції».
Зокрема, було зазначено, що в рамках реформування органи юстиції орієнтовані, перш за все, на покращення кадрового потенціалу. Підвищення рівня заробітних плат та розробка системи мотивації зробить конкурсний відбір до органів юстиції на місцях більш цікавим та привабливим для фахівців. Прозорість процедури конкурсу, відомі критерії відбору, системний підхід до оцінювання кадрів відкриють ліфти для професійної мобільності фахівців на кшталт європейських зразків.
Також Олег Клименко відзначив великуу роль організацій «третього сектору - громадянського суспільства» в рамках сучасних процесів державного реформування.